ABC TRYMOWANIA

Strzyżenie włosów, trymowanie brody czy golenie zarostu brzytwą to ABC męskiej pielęgnacji. Na Waszą prośbę poprosiliśmy Piotra Mordasa- właściciela salonów fryzjerskich w Białymstoku- damskiego oraz męskiego/ Barber shopu – aby odpowiedział na Wasze pytania dotyczące trymowania.

Czym trymować? Jakich narządzi użyć?

Do trymowania brody czy też wąsów używamy najczęściej trymerów. Ceny maszynek kształtują się w granicach kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Przeważnie im droższy, tym lepszy, choć nie jest to zasadą. Barberzy najczęściej używają trymerów „na kabel”, co zapewnia stałą moc silnika i równomierne cięcie. Do domowego użytku polecam jednak te bezprzewodowe. Są najwygodniejsze. Przeważnie mają regulowaną płynnie nasadkę, dzięki której dobierzecie bez problemu odpowiednią dla was długość. Ostatnio pojawiły się też trymery zasysające ścinany zarostu, dzięki czemu nie usłyszymy z łazienki od naszej ukochanej „Znowu wszędzie te Twoje włosy. W domyśle – nie musicie po sobie sprzątać 😉

Jak przygotować zarost do trymowania?

Bardzo się cieszę, że pada to pytanie. Aby efekt był jak najbardziej zbliżony do tego, co chcemy uzyskać. Przed cięciem należy starannie umyć zarost – najlepiej przeznaczonym do tego szamponem. Pamiętajmy, że pomimo stereotypu mówiącego o tym , że faceci są gruboskórni, skóra na twarzy jest bardzo wrażliwa i unerwiona. Często spotykamy się z miejscowym podrażnieniem czy też nawet zapaleniem mieszków włosowych. Dużą zmorą mężczyzn są wrastające włoski, które mogą spowodować nawet ostre stany zapalne bardzo trudno leczące się i gojące. Dlatego też szampon do mycia brody musi być bardzo łagodny. W moim salonie rekomenduję POINT BARBER ORZEŹWIAJĄCY SZAMPON DO WŁOSÓW I BRODY

Dlaczego wybrałeś ten produkt?

Broni się składem. Zawiera tonizujące i odświeżające olejki eteryczne oraz substancje nawadniające o działaniu zmiękczającym i przeciwzapalnym. Przywraca hydrolipidową osłonę skóry. Zawiera mleczan mentylu, który łagodzi swędzenia i ewentualne podrażnienia. Szampon może być stosowany codziennie również jako żel pod prysznic.

Kolejny ważny element to dokładne wyczesanie wyczesanie brody i wąsów, prawda?

Dokładnie! Zapewni nam to możliwość precyzyjnego docięcia wystających i zakręcających się włosów. Polecam do tego oczywiście szczotki z naturalnego włosia. Najbardziej odpowiednim jest tu włosie dzika. Ceny szczotek wahają się w granicach od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych za szczotki z włosiem dzików żyjących w górnych partiach Himalajów. Szczecina tych zwierząt jest grubsza i bardziej zwarta, dzięki czemu możemy dokładniej wygładzić nasz zarost.

Odpowiedni dobór kształtu zarostu nie jest prosta sprawą. O czym pamiętać?

Odpowiedź nie jest prosta. Bo wybór to skrzyżowanie kilku zmiennych. Eksperci biorą pod uwagę antropomorficzne cechy czaszki, obowiązujące trendy, w końcu do listy dochodzi odpowiedni dobór narzędzi. Oczywiście zajmują się tym głównie barberzy czy fryzjerzy męscy. Najprostszym sposobem na zadbany zarost, jest znalezienie profesjonalisty, który zajmie się tym  kompleksowo. Samodzielna praca brzytwą czy maszynką do golenia wymaga sporego wyczucia i umiejętności. Najczęstszymi błędami, które spotykamy, są zbyt niska linia zarostu na policzkach lub zbyt wysoka w strefie szyi.

Jeśli chodzi o zasady doboru kształtu, kierujemy się głównie kształtem czaszki, ale i też np. charakterystyką zarostu, który może być gęsty, rzadki, szorstki, miękki itp. Ważnym elementem są też ewentualne ubytki, które dobry barber może ukryć lub tez przynajmniej zamaskować.