Tajemnice etykiet – jak wybierać świadomie

Szampon, odżywka, maska, serum, booster, w końcu spray i olejek. Głowa już boli! Gdzie to wszystkie zmieścić? Co wybrać? Często klientki czują się po prostu zagubione. Dlatego podpowiadamy, na co zwracać uwagę, kiedy i jakie produkty stosować? 

Nie ocenia się książki po okładce. Ale ocena produktu po lekturze etykiety, to już co innego. Warto zwracać uwagę nie tylko na slogany na opakowaniach – najpiękniejsze, najbardziej puszyste, najgładsze, ale również czytać składCzęść składników działa bezpośrednio na cebulki włosów, skórę lub strukturę włosaPamiętajmy, że szampon dobieramy pod kątem problemów skóry głowy, z kolei odżywka przeznaczona jest to włosów. Co z tego wynika? Przykładowo kiedy problemem jest tłusta skóra głowy i przesuszone końcówki, sprawdzi się szampon do włosów przetłuszczających się, z kolei odżywkę do suchych.

W składzie kosmetyków często spotkacie SLS (Sodium Lauryl Sulfate) i SLES (Sodium Laureth Sulfate). To detergenty, tzw. środki powierzchniowo czynne. Usuwają ze skóry cząsteczki brudu i zanieczyszczeń. Często razem z nimi znikają też lipidy. W wyniku tego zmienia się pH skóry z kwaśnego na zasadowe. Skóra staje się sucha, szorstka i podatna na podrażnienia. Równolegle to właśnie SLS i SLES są odpowiedzialne za obfite pienienie się szamponów. Z Waszej perspektywy to często zaleta kosmetyku. Ale czy naprawdę warto? Pamiętajcie, aby sprawdzać, czy kosmetyki były testowane na obecność niklu, kobaltu, chromu, palladu oraz rtęci, czyli głównych metali odpowiedzialnych za reakcje uczuleniowe skóry. Wtedy można czuć się bezpieczniej. Takie testy to standardowe procedury w labolatoriach FARMAGAN.

Włosy farbowane wymagają szczególnej opieki. U klientek, które lubią eksperymentować z kolorem, sprawdzą się kosmetyki z zawartością olejku z nasion “perły prerii” Limnanthes alba, które chronią kolor przed blaknięciem ( np. seria KEEP COLOR). Niesforne loki ujarzmi zhydrolizowany kolagen. Dodatkowo zapobiega puszeniu i utrzymuje skręt loków (np. seria X-CURLY). Dobroczynne właściwości mają również ekstrakt z białej pokrzywy, krwawnik pospolity, mięta, rozmaryn, a także cynk, które wzmacniają, odżywiają i zapewniają zdrowe i piękne włosy. W przypadku włosów, które potrzebują regeneracji, sprawdzą się produkty odbudowująco-mineralizujące. Warto zwracać uwagę na te zawierające pantenol, który odpowiada za dogłębne nawilżenie, a także odbudowę włosów.

Lektura etykiety zajmie Wam kilka sekund. To czas, który warto poświęcić zdrowiu, które przekłada się na piękno naszych włosów.