Skip to content
Etykiety – jak je czytać?
Etykiety – jak je czytać?

INCI to skrót, który warto zapamiętać. International Nomenclature of Cosmetic Ingredients to informacja podawana na opakowaniach kosmetyków. To pierwsza wskazówka, z jakiego rodzaju produktem mamy do czynienia. W INCI nie znajdziemy jednak informacji jaki % poszczególnych substancji widnieje w kosmetyku. Możemy jedynie przypuszczać, jaka może być zawartość konkretnych składników, bazując na informacji o maksymalnych dopuszczalnych stężeniach. Niektórzy producenci podają procentowy rozkład, ale zdarza się to rzadko.

Składniki INCI ułożone są malejąco zgodnie ze stężeniami procentowymi. Z kolei te w stężeniu mniejszym niż 1% są wymieniane w dowolnej kolejności – zazwyczaj są to wszelkie dodatki zapachowe i barwniki, ale też konserwanty. Najczęściej stosuje się zapis alfabetyczny. Skład najczęściej zapisany jest w języku angielskim lub po łacinie. Poniżej znajdziecie kilka przykładów.

[…] Oil – to oleje roślinne i olejki eteryczne
[…] Seed oil – olej z nasion danej rośliny
[…] Kernel oil – olej z pestek danej rośliny
[…] Leaf juice – sok z liści
[…] Extract – ekstrakty z roślin
[…] Hydrosol/Water – hydrolat
[…] Glycol – glikole
[…] Stereate/Olivate – najczęściej emolienty, np. Sorbitan Stearate
[…] Hydrogenated – „uwodornione”
PEG/PPG – PEG-i (polimery z grupy polieterów)
[…] Acid – kwasy, np.Citric Acid (kwas cytrynowy), Mandelic Acid (kwas migdałowy)

W kosmetykach do włosów składniki są istotne, ale nie najważniejsze. Kluczem jest przede wszystkim ich stężenie oraz selekcja składników i aspekt ich współgrania. Jesteśmy niezwykle dumni z tego, ja wyglądają etykiety FARMAGAN. Nasze kosmetyki nie zawierają SLES i SLS i parabenów. Opierają się na najcenniejszych skarbach natury.