Skip to content
W trosce o kobiecość — alfabet piękna i zdrowia
W trosce o kobiecość — alfabet piękna i zdrowia

Kobiecość rozwija się i wymaga opieki na każdym etapie. Oprócz dbania o zbilansowaną dietę warto uzupełniać witaminy w postaci suplementów. Co robić, kiedy na rynku dostępny jest cały wachlarz produktów witaminowych? Wybrać kapsułki, drażetki, syropy, krople czy saszetki do rozpuszczania? Możemy wybrać najbardziej bezpieczną i wygodną formę podaży witamin, zależnie od wieku i etapu rozwoju.

Zdrowy styl życia, także w kuchni, to recepta na lepsze samopoczucie. Kobiety zasługują na komfort zawsze i wszędzie. To ważne zwłaszcza po 45 urodzinach, kiedy poziom kobiecego estrogenu i progesteronu zaczyna spadać. Podnosi się natomiast poziom testosteronu. Konsekwencja to nadmierne wypadanie włosów.

Witamina A, czyli tzw. retinol wzmacnia włosy i wpływa na prawidłowy metabolizm komórek nabłonka. Deficyt retinolu skutkuje suchymi, słabymi i łamliwymi włosami. Dłuższe utrzymywanie się takiego stanu może doprowadzić do zahamowania wzrostu i co najgorsze do ich wypadania. Główne źródło witaminy A to tkanki zwierzęce np. wątróbka, jaja, tłuste mięso, mleko, sery, masło. Jesteś weganką lub wegetarianką? Nie martw się. Witamina A znajduje się w pomidorach, papryce, marchwi, warzywach zielonolistnych.

Kolejni ważni bohaterowie to witaminy z grupy B. Chronią nas przed chorobami, a także niekorzystnym oddziaływaniem czynników zewnętrznych. To silna grupa. Reprezentuje ją witamina B1, czyli tiamina, którą znajdziemy m.in. w kurzej piersi, ziarnach słonecznika, kotlecie schabowym. Chcąc znaleźć witaminę B2, właściwy kierunek to brokuły, mleko lub wieprzowinie. Z kolei witamina B3, czyli niacyna, współzarządza pracą układu krwionośnego. Działa jak koło napędowe. Składniki pokarmowe i tlen dostarczane są do wszystkich tkanek i komórek, w tym również do włosów, zapewniając im odpowiednie odżywienie. Równie mile widziane są witaminy z grupy B5, B6, B9 czy witamina B12.

Chcesz o siebie zadbać? Pamiętaj też o witaminie E. Włosy ją pokochają. Odwdzięczą się pięknym połyskiem oraz jedwabistym wyglądem. Poza tym witamina pomaga zapewnić dobre krążenie krwi, dzięki zwiększeniu absorpcji tlenu. Chroni włosy i mieszki włosowe przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.

Dla mocnych włosów niezbędny jest kolagen, za prawidłowy rozwój, którego odpowiedzialna jest witamina C. Wpływa on na kondycję włosów. Szukać jej należy przede wszystkim w cytrusach, owocach kiwi, guawy, papryce.

Zawarte w MERZ SPECIAL DRAGEES witaminy z grupy B, witaminy C i E, cynk oraz nikotynamid odżywiają skórę i opóźniają procesy jej starzenia. Gęste, lśniące włosy to zasługa biotyny, kwasu foliowego, niacyny, kwasu pantotenowego. Do tego dochodzą ryboflawina, cynk, żelazo i aminokwasy zawierające siarkę.


zdjęcie: Monika Szałek